Обожаваме да ходим на къмпинг в Гърция, но тази година решихме да не спим на палатка, а да си намерим бунгало или каравана, за да ни е по-удобно с Вихрен (6 месеца). Търсенето се случи малко в последния момент и тъй като на големите, познати къмпинги нямаше места, започнах да търся усилено и попаднах на Ouranoupoli Camping & Bungalows. Той е малък и бутиков къмпинг, който се намира на третия ръкав на Халкидики, Атон – на около 4.5-5 часа от София. Пътят до Атон е по-кратък, макар и не толков хубав като до Ситония. Кара се в посока Кавала, докъдето пътят е по магистрала, а в последния участък е основно завои и лош асфалт, но се минава сравнително бързо.
Когато пристигнахме се изненадах колко е малък къмпинга – има общо 4 малки линии, първата с бунгала и каравани под наем, а другите две за собствени. В съседство има доста обширна част само за собствени каравани и палатки, която притежава много просторна гледка към плажа. Но имайте предвид, че мястото няма дървета и има изкуствено направена сянка.
Ресторантът и магазинът се намират в средата, до плажа, който също е много малък, но достатъчен за къмпинга.
Плажът е основният недостатък на къмпинга – малък е и с насипан пясък, а във водата има камъни. Но плюсът му е, че е изключително спокоен, събират се не повече от 20 човека за деня. В началото на водата има пясък и е подходящо за децата, а навътре се плува. Има обособени места за лодки и две понтончета, от които децата могат да скачат във водата. При консумация шезлонгите и чадърите са безплатни (бяхме забравили, че това е нормално в Гърция) 🙂
Бунгалата – ето това е най-страхотното на този къмпинг! Малки, симпатични и са точно на плажа! Буквално на две крачки от терасата ни започва морето. Ние сме настанени в Mini Notos бунгало, което е само едно на къмпинга и представлява една стая с двойно и единично легло. Има и едно разтегателно фотьойлче, но ако се разпъне, би станало малко тясно. В стаята има тоалетка с огледало, гардероб и климатик (дори телевизор, но не мисля, че ще ви трябва с тази веранда). В предверието има кухня с голям хладилник, двойна мивка, предоставили са и малко газово котлонче. Обърнали са внимание на обзавеждането – материалите са естествени, а акцентът е морското синьо, от което Явор е във възторг, защото синьото е любимият му цвят! Банята също е много удобно обзаведена с широка душ кабина. А най-хубавото е терасата, която е по-голяма от самото бунгало! Там разполагаме с маса, столове и излаз към плажа (нещо малко, на което обаче се радвахме е маркуча, с който можеш буквално да се изкъпеш на верандата). За мен беше много удобно да приспя Вихрен и да изляза на плажа, който е на метри от него, а той слуша белият шум на морето.
Още един плюс е, че сутрин бунгалата са изцяло на сянка, закуската (почти на плажа) е приятна и чак до 5 следобед на верандата е много прохладно. От сутринта до обяд на плажа пред бунгалата има естествена сянка и децата могат да си играят точно пред вас без да се притеснявате. След 5 напича и на верандата става доста задушно, но като дойде време за залез, гледката е зашеметяваща!
Notos са бунгала с две отделни стаи, предлагащи уединение за родителите :). Почти на плажа, но не със същата гледка са и Ostria, които са съставени от едно помещение, но на два етажа – със спалня горе и разтегателен диван долу. Notos са 32 кв.м., а Ostria – 28 кв.м. Цените за този сезон (2021) до 25 септември са 125 евро за Mini Notos, 159 евро за Notos, 135 евро за Ostria (цена за 3-ма души). Според момичето от рецепцията, преди средата на юни и след 25 септември е слаб сезон, така че вероятно цените тогава ще са по-ниски.
Вариант за глемпинг са луксозно обзаведените каравани на плажа, които разполагат със собствен санитарен възел и от къмпинга са се постарали да носят от същия морския дух. Имайте предвид, че местата за настаняване в къмпинга са малко и затова трябва да се резервират от зимата или пролетта преди идващия сезон.
Ресторантът на къмпинга приятно ни изненада. Въпреки че работят малко бавно, готвачите готвят превъзходно! Някои от храните, които сме опитали са: пушена и маринова риба тон, пресен калмар на грил, кьопоолу (направено на място, с печен на скара патладжан), местен вид дива риба мушмуля, която беше в пъти по-вкусна от фермерската ципура, дзадзики и страхотни пържени тиквички! Не мисля, че ще сбъркате с каквото и да е – готвеха страхотно!
Освен ресторант, къмпингът разполага с магазин и детска площадка, която обаче не е на плажа и изглежда децата не я предпочитаха, включително и нашето.
На 3 мин от къмпинга се намира градчето Урануполис – малко, туристическо градче, което е изходната точка за манастирите в Атон.
Приятно е за разходка и предлага добри опции за хапване. Ето какво препоръчваме:
- Таверна Lemoniadis – съществува от 1958-ма година и определено е едно ниво над останалите ресторанти на главната морска алея. Впечатлиха ни скаридите с орзо по Атонска рецепта!
- Гирос GJ Konaki, но ни препоръчаха и Original Greek gyros
- Попаднахме на чудна сладкарница – Gavanas bakery, които предлагат печива, торти, сладолед и различни видове апетитни баклавички
- Ресторант The Golden Hook, който е популярен с морската си храна. Там всичко, което опитахме беше вкусно и приятно поднесено – лимонадата, тарамата с настъргани лимонови корички, пюре от фава с трюфел, скариди саганаки. След всичко си облизвахме пръстите, дори Вихрен намаза дзадзики 😉
В градчето можете да си наемете лодка и да посетите отсрещния остров Амулиани, ще ви препоръчат и закътани плажчета там. Цената за цял ден е приблизително 30-50 евро на ден, като горивото се начислява отделно накрая.
Не бях попадала на този ръкав от Халкидики и определено много ми харесаха тези три неща – гледката, залезите и вкусната храна, на която попаднахме. Въпреки че бунгалата на къмпинга идват над бюджета ни за морска почивка, със сигурност някога бихме повторили! Не се колебайте да посетите района за предпочитане преди средата на юли или след средата на август.