Статията съдържа кодове за отстъпка и афилиейт линкове към магазини на наши партньори и приятели – но не представлява платена реклама и отразява реалния ми опит по темата 🙂
Трите с Биляна и Нели сме върли фенове на бебеносенето – и именно с помощта на любимите ни ергонимични носилки сме осъществили не едно пътуване или приключение. В раздела с ревюта на продукти ще откриете статии за някои носилки, които сме ползвали през годините. В настоящата статия ще споделя своя опит по въпроса как да облечем бебето и себе си за носене в студено време – в това включвам както есенно-зимния сезон, така и целогодишно в планината.

Ако бебето е малко, е добре да го носите под някаква дреха през студения сезон – така му осигурявате топлина от собственото си тяло, а външният слой го пази от вятър, студ, сняг и дъжд. Такава защита е особено важна в планината, където не е вариант просто да се приберете на топло в момента, в който ви стане некомфортно. И двете ми деца са родени през есенно-зимния сезон – едното в края на октомври, а другото – точно преди Коледа, и двамата съм носила активно от първите им дни навън, използвайки следните два варианта:
Покривало за бебеносене – представлява отделно приспособление, което се закрепва за слинга или раницата и обгръща бебето. Може да бъде от различни платове и комбинации между тях, най-често има външен слой софтшел + някаква подплата.

Предимството тук е, че е по-универсално – може да се ползва и от двамата родители, независимо от телосложението им, както и да му намерите друго приложение, например да загърнете детето в столчето за кола или в количката. Аз съм го позвала дори за постелка, когато сме били навън и съм искала да оставя бебето да спи или да го преоблека на земята. С този вариант можете да носите собствените си връхни дрехи, и не на последно място – покривалото е значително по-евтино от общо яке за бебеносене и може да се намери ново за около 80-150 лв. Минусите по мое мнение са свързани основно с удобство в сравнение с якето – слагането е по-голяма хамалогия, а уплътняването на луфтовете между двете връхни дрехи може да е трудно. В България вече има огромно разнообразие от такива покривала, а можете и да поръчате да ви ушият или дори да си ушиете сами, ако умеете. Моето покривало, което преди години купих, за да нося Ида като малка, е на румънската марка Isara и е страхотно, препоръчвам го с две ръце, ако се спрете на този вариант. То е двуслойно (софтшел и синтетичен каракул) и много топло и с него сме носили Ида в наистина много студени условия. Закрепва се с тик-так копчета за презрамките на носилката, има ластици за пристягане, както и дълги връзки за прикрепване на кръста на носещия. С него можете да носите както новородено, така и дете на 2-3 или дори повече години в зависимост от ръста му. Моето е стар модел, новите са подобрени и с вградена качулка.
Покривалото Isara, както и други варианти можете да разгледате в специализираните магазини за бебеносене, например Рошаво. Код за отстъпка ще намерите в края на статията 🙂
Якето за бебеносене е една от малкото вещи, с които се сдобих през втората си бременност и която горещо препоръчвам, ако очаквате зимно бебе и планирате да го носите активно.

Избрах модел, който има отделни приставки за бременност и бебеносене, с което реших и проблема с огромен корем в студените месеци (всички с термин декември-март ще ме разберат 😂). Ползвах якето активно през първата зима на Емил, когато беше новороден, а след това и лятото на преходи в планината, ползваме го и сега, когато навърши годинка. Предимствата мога да обобщя с една дума и тя е УДОБСТВО – якето е много по-лесно за обличане и събличане, отколкото покривалото. При влизане на топло за кратко е достатъчно да разкопчаете якето, обгръща ви по-плътно и по-добре пази носещия от вятър, дъжд и т.н. Въпреки че инвестицията е по-голяма, ако дрехата е качествена, можете да я носите и след периода на бебеносене като просто махнете приставката за бебето. Повечето якета предлагат и опция за носене на гръб, която аз намирам за много удобна при по-големи деца.

Основен минус на този вариант е цената, която е приблизително в диапазона 350-450 лв. Можете обаче да потърсите втора ръка – в групите за бебеносене често се предлагат такива. Другият минус е, че якето няма да става за носене от бащата. Изборът от подобни дрехи също е много голям, аз нарочно избрах модел без дебела подплата, само софтшел и полар, тъй като го намирам за по-практично – в студено време винаги мога да ни облека с повече слоеве. Друго важно изискване за мен беше якето да е водоустойчиво, за да съм сигурна, че ще останем сухи при всякакво време. Ако и вие търсите вариант, който да ползвате целогодишно, включително за преходи лятото, това са критериите, по които да търсите – софтшел с добър воден стълб и лека подплата. Ако слагате носилка над своята връхна дреха, имайте предвид, че ще Ви бъде по-лесно да я нагласите, ако не сте облечена с твърде обемно яке – софтшелът отново върши чудесна работа, така че ще можете да ползвате такава дреха и в по-късна възраст на детето, когато е по-удачно да го метнете в носилката набързо без да се събличате.
Дрехи за бебеносене можете да откриете тук
Нещо, което аз лично не съм пробвала, но може да е добър бюджетен вариант, особено ако няма да го ползвате много интензивно, е приставка за вашето собствено яке, с която се разширява и може да обгърне и бебето.
А с какво да облечем бебето?
Независимо кой от горните варианти изберете, за облеклото на бебето е добре да имате предвид следните съображения:
Облеклото не бива да нарушава ергономичната позиция, особено при малки бебета; Поради тази причина избягвайте обемни дрехи, които затрудняват наместването в носилката. Този тип дрехи разчитат на изолация чрез слоевете въздух и при сплескеване не топлят достатъчно. Класическите пухени космонавти са излишни и поради следващото съображение, а именно…
В носилката и с обща дреха или покривало няма нужда да обличате детето твърде много – бебето се загрява и от Вашето тяло (особено при носене отпред), а гръбчето му е защитено от плата на носилката. Можете да използвате за ореантир как обличате себе си – противно на битуващото мнение, бебетата нямат нужда от повече дрехи, особено когато са гушнати в мама или тати. Повече слоеве има нужда да сложите на главата и крачетата, които са по-открити в сравнение с тялото. Нашата любима педиатърка казва:
Облечете бебето, както обличате себе си, а ако сте зиморничави – с един слой по-малко 😀

Материята, която аз най-често избирам за зимата е мерино вълна за долен слой – в повечето случаи клин и боди с дълъг ръкав са напълно достатъчни, за да се чувстваме комфортно под общото ни яке. Материята може да бъде по-плътна или по-фина в зависимост от температурите навън и дебелината на общата ви дреха. Мерино вълната има страхотни термоизолиращи свойства и обличайки такива дрехи, няма да има нужда от множество слоеве, а най-хубавото е, че за разлика от памука, вълната продължава да топли дори да е влажна. Влакната на вълната отвеждат влагата далеч от кожата и я задържат в тъканта. Друго предимство е, че няма нужда от ежедневно пране – особено за малко бебе можете с дни да обличате едни и същи дрешки като просто ги оставяте да се проветряват. Ако се притеснявате от поддържката, просто търсете дрешки, които позволяват изпиране в пералня (разбира се, задължително трябва да ползвате програма за вълнени/деликатни тъкани, както и щадящ препарат) – аз лично не пера почти нищо на ръка, а зимата и двете ми деца носят предимно такива материи. Два трика, които ще ви позволят да се радвате по-дълго на вълнените дрехи – слагайте ги в торба за пране преди да ги пуснете в пералнята, а в гардероба задължително ги съхранявайте чисти и с лавандула против молци.

Тук вариантите за пазаруване са много, нашите любими дрешки от мерино са на марките Шушулка и на Nanka creative. И двете марки произвеждат в България, дрехите им са със страхотно качество, красиви и удобни и растат с детето. Дрехите на Nanka creative се изработвят по поръчка, което намираме за страхотна устойчива практика, а и можете да персонализирате поръчката. В Рошаво също можете да откриете вълнени дрешки, включително горни слоеве от варена вълна като якето на Емил на горната снимка – кликнете тук, за да разгледате категорията на сайта. На дрешки на изгодни цени можете да попаднете в магазините за втора ръка, но имайте предвид, че препаратите за дезинфекция съсипват вълната и тези дрехи се развалят по-бързо. Друг бюджетен вариант са магазините на Kamerans, където се намират вълнени дрешки на изгодни цени, но размерите обикновено са ограничени.
Още едно предимство на дрехите от мерино е, че са супер функционални – кройките им са удобни и не ограничават движението, можете да ги ползвате дори за сън, а ако времето позволява – и да носите детето с тях без горна дреха.


В случай, че детето ви вече пълзи или ходи, можете да носите в багажа си един външен слой, който да обличате, когато го изваждате от раницата – софтшел гащеризон върши идеална работа. При много студено време можете да слагате и среден слой – моят избор обичайно е вълна или полар, които хем топлят, хем са леки и удобни. Дали ще изберете дрехи от две части – боди/блуза + панталон или цяла дрешка тип овърол е въпрос на предпочитание.

За топлене на главата и врата е много подходяща т.нар. балаклава (шапка-шал), а тя има и още едно предимство – бебетата не могат да я свалят толкова лесно, както другите шапки 😀 Тя може да бъде от тънко или по-плътно мерино, от полар или пък памук. През годините съм купувала десетки такива шапки и смятам, че няма по-удобен вариант и за бебета, и за по-големи деца – можете да ги откриете в Рошаво, Шушулка, а при повече късмет – и в магазините втора ръка. Ако е трудно да откриете такава или не ви допада поради друга причина, може да потърсите отделно шал-яка, който да слагате на вратлето. Помислете и за своето деколте и врат – въпреки че повечето якета имат закопчаване там, в много студено време е добре да уплътните с нещо отдолу, особено ако кърмите и се налага да размествате бебето за хранене в носилката. Много е важно да се уверите, че шалът не спира потока на въздух на бебето! Аз обикновено слагам яка или шал тип “тунелче”. В Рошаво можете да откриете подобни за възрастни, както и специални яки за бебето и носещия, които се свъзват.

Крачетата често са най-проблематични за загряване – далеч са от тялото на носещия, а и когато детето не се движи, притокът на кръв в тях отслабва и лесно изстиват. Така че тук детето наистина се нуждае от повече слоеве в студено време и на помощ отново идва вълната. Вълнените чорапи правят огромна разлика в сравнение с такива от памук! Над тях можете да сложите специални ботушки за бебеносене от полар, вълна или софтшел с подплата, а можете и просто да обуете още един чифт вълнени чорапи или плетени терлици. Гетите също са чудесна идея – пазят топли тези части от крачетата, които не са покрити от носилката и можете да ги махате или слагате без да вадите бебето. Освен това могат да покрият частите, които се разголват от панталона при заемане на позата в носилката. Ако детето вече ходи, проблемът става малко по-сложен, защото често е с кални или мокри обувки, които не искате да попадат под якето или покривалото. Моето решение в този период беше да нося резервни едни меки ботушки и да ги сменям.
А ако детето ви прохожда в студено време, с две ръце препоръчвам Lilliputi soft paws – Емил в момента е в такава фаза и тези ботушки с меки подметки се оказаха спасението. Крачетата му са топли, а в същото време не ограничават нито пълзенето, нито катеренето, изправянето и пристъпването.

Не забравяйте и вие да обуете подходящи обувки! Удобни, топли и най-важното – с подметки, които предотвратяват хлъзгането! В случай, че има лед, можете да ползвате градски “котки”, които се прикрепят към обувката. За планина не забравяйте и щеките!
И на последно място – доверете се на интуицията си (а не на съседката, която цъка с език защо сте извели бебето в този студ :D) ! Ако на детето му е студено, със сигурност ще разберете по реакциите му, дори да е бебе 🙂 Пожелавам ви приятни бебеносещи приключения!
заглавна снимка на статията: Where Siya shines

В магазина на Рошаво (както онлайн така и на място на ул. Будапеща 26.) и онлайн магазина на Шушулка можете да използвате код за отстъпка ontheroad5 – за всички ненамалени продукти 🙂