Накъде

Остров Тасос

Share this post

В последните години остров Тасос е популярна дестинация за много български туристи и нищо чудно – близостта и достъпните цени си казват думата. Ние от години прекарваме там дългата си морска почивка, а допълнителна причина, която ни привлича, са страхотните условия за планинско и шосейно колоездене. Винаги предпочитаме пътуването ни да е извън сезона, за да избегнем тълпите – затова го планираме или за късната пролет, или за ранната есен. Миналата година избрахме да отидем през втората половина на септември, а за Ида това беше и първото посещение на гръцкото море.

Островът е малък – крайбрежната линия е малко над 100 км. Вътрешността на Тасос е планинска и слабо населена. Ниската част на острова е заета основно от маслинови насаждения, а по-високата – от иглолистни гори.

Островът не е див – крайбрежието е доста застроено, но преобладават къщите за гости, бунгалата и малките семейни хотели и липсва познатата от родното Черноморие гледка на огромни хотелски комплекси, накацали по плажа. Има и няколко къмпинга, които предлагат добри условия за настаняване.

За да влезете в Гърция, може да използвате някой от трите най-близки гранично – пропусквателни пункта: Илинден, Златоград или Маказа. До Тасос се стига с ферибот от крайбрежието като можете да избирате между две опции: ферибота Керамоти – Тасос (не се заблуждавайте от съвпадението на имената, Тасос се казва не само островът, но и най-големият град на него, чието друго име е Лименас) или Кавала – Скала Принос. Пътуването с първия отнема около 30 мин., а с втория – почти час. Тук можете да проверите разписанието, както и актуалните цени. Возенето на ферибота е доста приятно, на палубите има много пейки, на които можете да седнете и да се насладите на гледката, стига времето да е хубаво – имайте предвид, че дори в най-голямата жега при излизане в морето се появява вятър и е добра идея да имате лека връхна дреха под ръка. Фериботът винаги е следван от огромни ята чайки, които туристите хранят.

При лошо време можете да влезете и вътре, където се предлагат и напитки, а за закъсалите от глад – и доста пакетирани храни. На нас пътуването от София до Тасос ни отнема около 6 – 7 часа заедно с ферибота.

Тасос е чудесен вариант за морска почивка с бебе, защото без да се охарчвате, лесно може да намерите място за отсядане на брега на морето. Освен това независимо дали изберете бунгала, вила или малко семейно хотелче, винаги има приятна открита част на разположение. Това беше основният критерий при търсенето ни на квартира миналото лято – въпреки че винаги обикаляме с колата целия остров, за да посетим любимите си места, искахме да имаме и опцията мързеливо да прекараме деня на плажа без да има нужда да пренасяме багаж. Попаднахме на перфектното място близо до Скала Калирахи по препоръка на приятели – вълните се разбиваха буквално на десетина метра под прозореца ни, имахме на разположение шезлонзи и голям сенчест двор. Домакините ни бяха много мили и гостоприемни, всеки ден се отбиваха да ни попитат дали всичко е наред и да ни оставят, я грозде, я маслини или някой домашен десерт. Като единствен минус бих посочила, че частта от острова, където се намират, не ни допадна толкова. Все пак в близкото градче имаше добре заредени супермаркети, както и една хубава пекарна.

От различните места, на които сме отсядали на Тасос, най-много обичам югозападната част – Потос и Лименария (между които се намира любимото ни място за отсядане – къмпингът Пефкари), те са много оживени и в тях можете да намерите няколко страхотни места за хранене.

Особено препоръчвам тази таверна, която ние наричаме “При братята – намира се на пристанището в Лименария.

Плажовете на Тасос са предимно каменисти, което ние не намираме за недостатък, тъй като предпочитаме скалите пред пясъка. Едно от любимите ни места за къпане са скалите край Алики, които за съжаление не са никак подходящи за посещение с подвижно бебе – водата е много дълбока, а влизането и излизането става трудно. Но, ако сте с по-големи деца, гмуркането там си заслужава!

Ако изберете да плажувате на скали или дъното е каменисто, оглеждайте се много внимантелно за морски таралежи – ахино, чието убождане е крайно неприятно. Навсякъде на острова се продават аква-обувки, с които да се предпазите от тях 🙂

Ако вие сте фенове на пясъчните плажове, потърсете Paradise beach, Golden beach и Marble beach. Малко по-надолу ще ви издам и любимото ми малко плажче на острова, което е покрито с чудесен фин пясък, оградено от скали, предлага и сянка, а водата пред него е плитка и спокойна, тъй като се намира в залив.

Тасос предлага и доста туристически забележителности – манастирът Свети Архангел Михаил”, който е кацнал точно на ръба на едни от най-високите скали по крайбрежието:

древната мраморна кариера на Алики, където можете да видите огромните мраморни късове в плитчините и да се разходите между археологическите находки, 

и, разбира се – Гьолаестествен басейн в скалите, който се пълни с морска вода от прилива и който в последните години е може би най-посещаваното място на острова. Ако имате късмет да го хванете без обичайните няколко автобуса с туристи, мястото е наистина прекрасно.

В действителност по брега има и много други подобни места, но не са извествестни на повечето туристи.

Не пропускайте да посетите и Теологос и Скала Панагия – две от селцата във вътрешността, в които се усеща наистина старата атмосфера на острова.

Едно от предимствата на Тасос е, че почти навсякъде ще попаднете на вкусна и не особено скъпа храна – разбира се, рибата и морските деликатеси (заложете на местни такива като октопод, а не на скариди 😉 заемат голяма част от менюто, но не пропускайте също гръцката мусака, агнешкото и божественото стифадо – яхния с дребни лукчета, доматен сос и вино, най-често с телешко месо. За закуска или похапване през деня можете да минете през някоя от пекарните, които се срещат на всеки ъгъл и предлагат, както солени, така и сладки изкушения.

Миналото лято често се отбивахме на плажчето на Салоникиос в югозападната част ма острова. До него води черен път, дълъг около 2 км, но напълно проходим с кола. Доближавайки отбивката в коя да е от двете посоки, ще видите табела. Мястото е перфектно за плажуване с бебе или малко дете – в горичката е разположена каравана, от която можете да си купите вода, фрапе, бира или лимонада, предлагат дори скромно меню за хапване, а на плажа има много шезлонзи, шатри и други плажни екстри, които можете да ползвате безплатно като клиенти на барчето. Има и свободна зона, така че ако просто мястото ви допада, не е задължително да консумирате каквото и да е. Водата напред е плитка и спокойна, тъй като се намира в малко заливче. Цялата атмосфера на плажчето е много лежерна и приятна, ние често оставахме чак до залез слънце.

При последното ни пътуване Ида беше на 10 месеца и посрещна с възторг всичко наоколо – много и хареса да се плиска във водата, да похапва пресни плодове на терасата и да си правим дълги раходки по плажа (няколко пъти я мятах на гръб в слинга и се разхождахме до съседното градче на около 1,5 – 2 км). Времето беше идеално – не твърде горещо, но предимно слънчево.

Изморена от дългите дни, Ида заспиваше лесно вечер и ние можехме да се наслаждаваме на спокойствие на красивите залези и шумът на вълните от терасата.


Единственият проблем ни бяха насекомите – преди не бях забелязвала колко са нахални осите и постоянно треперех някоя да не ужили бебето. В тази връзка – вземете нещо, което да ги държи надалеч! Ние имахме няколко спирали против насекоми, чиито дим при запалване имаше доста добър ефект.

За нас идването на Тасос винаги е свързано с колоездене и в колата пътува поне един велосипед (случвало се е да са дори четири!). Миналото лято пътувахме четиримата с наш приятел, носехме две колела и с Филип се редувахме, така че единият да може да кара, а другият – да се грижи за Ида.

Въпреки че обожавам планинското колоездене, на Тасос най-страхотна си остава обиколката на острова по шосе – чувството за един ден да минеш по цялото крайбрежие, да видиш всяка част от острова и да се прибереш заедно със залязващото слънце е неописуемо. Дължината на обиколката е малко под 100 км, но истината е, че не е толкова трудна за завършване – когато за пръв път я правих преди години, не бях карала колело повече от 5-6 км в града. Стига човек да е в добро здраве, да разполага с време (обикновено ние я правим с много почивки за около 10 часа) и да има желание, е напълно постижимо.

Ако имате желание да сe пробвате, имайте предвид, че най-добрата изходна точка е около Потос, тръгване в посока на манастира – така ще минете по-трудната част с големи изкачвания в началото докато имате свежи сили. След Панагия (която се намира на половината път), карането става доста по-лесно. Колелото е и страхотен начин просто да се придвижите до съседното градче, за да вземете закуска от близката пекарна. Ако не сте взели със себе си, но изведнъж ви обвземе желание да покарате, винаги можете да наемете – например от Янис, човекът, превърнал Тасос в колоездачна дестинация.

Маршрутите за колоездене във вътрешността на острова също са страхотни – предимно широки черни пътища, лесно проходими и приятни както за катерене, така и за спускане. Тук ще ви трябва задължително планински велосипед. Има много опции за кръгови маршрути, които включват и каране по шосето.

С колело може да се качи и връх Ипсарио – най-високата точка на острова, от където при добро време се открива страхотна гледка.

Дните на Тасос винаги се изнизват неусетно – когато се качим на ферибота за връщане, неминуемо изпитвам лека тъга, свързвам го с отиващото си лято и краят на безгрижните пътувания. И с желанието отново да се върнеш на същото познато място, което чувстваш близко и уютно, но в същото време крие приключения и нови преживявания всеки път!

Author: Вики

Запален планинар, колоездач и скиор, обичам да прекарвам времето си в планината и зиме, и лете. Харесвам хубавата храна и вино и обожавам да пия качествено кафе! Обичам книгите и музиката, както и да пътувам със семейството си.
Майка съм на красиво момиченце на име Ида.

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

1  +  7  =  

Related stories